AnasayfaİntaçUlaşımAvr. Tüneli Operasyon ve Bakım Merkezi

Avr. Tüneli Operasyon ve Bakım Merkezi

Açıklama

Proje , Dünyanın en kapsamlı ve yaygın tasarım yarışması A' Design Award & Competition’da Mühendislik, İnşaat ve Altyapı Tasarımı kategorisinde yer aldı . 208 ülkeden 18.000'in üzerinde katılımın gerçekleştiği yarışmadan Gümüş Tasarım ödülünü kazandı.

Gümüş Ödül: Connecting Eurasia Tunnel and Supporting Buildings | Yapısal Tasarım: İNTAÇ inş. Mühendislik Ltd. Sti | İşveren: Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş. (ATAŞ)

2017 yılında tamamlanması planlanan Avrasya Tüneli Asya ve Avrupa kıtalarını deniz yatağının altından bir tünelle birbirine bağlayan bir ulaşım projesidir. İki kıtada, tünel giriş ve çıkışlarında yer alan ve yaklaşık 1 km uzunluğundaki ikiz tüneller birleşerek, deniz yatağının 25 metre altında 3,4 km uzunluğunda, 13.7 metre çapında 2 katlı bir tünel oluşturmaktadır.

İNTAÇ inş. Mühendislik ; İstanbul Yapı Merkezi liderliğindeki ‘’ Yap İşlet Devret’’ konsorsiyumu tarafından; her iki kıtadaki servis binaları ve Asya kıtasında yer alan Tünel Operasyon ve Kontrol Binası’nın yapısal tasarım ve uygulamaları için seçildi. Projenin bütün binaları, alışılagelmiş tünel servis binalarının tersine yer kotunun üzerine de çıkacak şekilde tasarlanmıştır. Avrasya Tüneli servis binaları gerek içerdikleri işlevleri dışa yansıtmalarıyla, gerekse çevrelerine duyarlı tasarımlarıyla kendi çevrelerinde birer odak noktası oluşturmaktadırlar.

Tünel Operasyon ve Kontrol Merkezi, proje ana aksının hemen üzerinde ve tünelin Asya girişine bakacak şekilde konumlandırılmıştır. Binanın servis katı ise peyzaj tasarımı kapsamında oluşturulan yeşil çatının altında konumlandırılarak, ana binanın tek başına ön plana çıkmasını sağlamıştır. Binanın yan cephelerinde yerden kopuk bir şekilde binayı saran perfore metal levhalar güneş kırıcı olarak işlevlendirilmiştir. Her iki kıtada bulunan öteki küçük servis binaları ise park alanları içinde oluşturulmuş birer heykelsi yapı şeklinde kurgulanmıştır ve beton bloklar ve ayrışma dayanımlı çelik ile giydirilmiştir.

Detay

  • Kategori :
  • Şehir : İstanbul / Türkiye
  • Proje Sahibi : Yapı Merkezi İnşaat & Sanayi A.Ş.
  • Paylaş :