Çelik projeler günümüzde birçok yapı ihtiyacını fiyat performans bakımından en iyi şekilde karşılayan projelerdir. Gerek üstüne yüklenen ağırlığa gösterdiği dayanım gerek ekonomik ve kolay şekillendirilebilir  bir malzeme olmasından dolayı çeliğin kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır.

Çelik projeler fabrika, köprü,spor tesisi, hangar, depo ve atölyelerde sıklıkla kullanıldığı gibi ara kat,çatı, krenli çelik yapı benzeri çelik konstrüksiyon yapıların inşası için de kullanılmaktadır. Özellikle geniş açıklı ve yüksek olan sanayi yapılarında sıklıkla çelik projeler tercih edilir. Bunun yanında çeliğin en güzel avantajlarından biri de göz dolduran estetik mimari yapılara yenilikçi yapısal tasarımlara mukavemeti koruyarak ulaşmamızı sağlamasıdır. Bu durumun en güzel örneklerinden biri İNTAÇ MÜHENDİSLİK olarak imza attığımız ÇANAKKALE ANTEN KULESİ projemizdir. Çelik yapıların kurulum ve inşası kolaydır, hızlı şekilde tamamlanır bu nedenle zamandan tasarruf sağlar.

Tüm yapı sisteminin çelikten üretildiği projeler bulunmaktadır. Bu projeler genellikle deprem riskinin en yüksek olduğu birinci derece deprem bölgelerinde tercih edilmektedir. Ülkemizin 1. ve 2. derece deprem kuşağında bulunan şehirlerinde çelik projelere sıklıkla başvurulmaktadır. Çelik, kimyası gereği korozyona uğradığı için kullanıldığı yapılarda güvenlik tehdidi oluşturmamak adına paslanmaz maddelerle kaplanmalıdır ya da yapının inşası sırasında kullanılan çeliğin paslanmaz özellikte olması gerekmektedir.

Çelik projelerin yapısal tasarımları uzman firma ve mühendisler tarafından yapılmalıdır.

ÇELİK PROJELERİN AVANTAJALARI NELERDİR?

  • Kurulumu basittir, hızlı tamamlanır, zamandan tasarruf sağar.
  • Çelik yapılar uzun ömürlüdür ve yenilemesi kolaydır.
  • Çelik ekonomik bir ürün olmasının yanı sıra dönüştürüldükten sonra farklı projeler için kullanılabilir.
  • Yüksek dayanım ve statiğe sahiptir.
  • Betonarme yapılar hava iklimlerinden etkilenirken çelik yapılar etkilenmezler.İntaç Mühendislik olarak birçok referans çelik projenin yapısal tasarımlarını gerçekleştirdik.