İster gündelik ister iş hayatı olsun akılcı bireyler yaşamlarını minimum maliyet maksimum kazanç ilkesine göre sürdürürler. Ev ve iş yerlerimizdeki ihtiyaçlarımızın karşılanması aşamasında bulunduğumuz ortamın alanını efektif kullanmak bizlere maksimum verimi sağlar.

Ancak bazı zamanlarda ev ve iş yerlerimizin kullanım alanları, bizlerin istek ve ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalabilmektedir. Ev ve iş yerlerimiz de bu gibi problemlerle karşılaştığımız zaman beklentilerimizi karşılamak adına kurulmuş düzenimizden vazgeçip maliyetlerimizi artırarak yeni bir alana taşınmamız gerektiğini düşünebilirsiniz fakat günümüzde bu problemin çözümünde bizleri taşınma zahmetinden kurtaran ASMA KATLAR kullanılmaktadır. Asma katlar, diğer adıyla ara katlar kurulu düzenimizin devamlılığını sağlamakla birlikte sahip olduğumuz alanı etkili biçemde kullanmamızı sağlarlar.

Bugünkü yazımızda “Asma Kat Nedir?(Ara Kat) Asma Kat Çeşitleri Nelerdir? Asma Kat Nasıl Kullanılır ve Nelere Dikkat Edilmelidir?” gibi soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Asma Kat Nedir?

Bina iç yüksekliğinin en az 5,5 metre olduğu yapılarda genellikle zemin kata inşa edilen merdivenle alt alana bağlanan yarım katlara ASMA KAT denir. Ara katların kurulacağı binalarda iç mekân yüksekliğinin en az 2.40 metre olması gerekmektedir.

Asma Kat Çeşitleri Nelerdir?

Asma Katlar inşa edilirken kullanılan malzemeler metal, beton ve ahşap olabilir. Kullanılan malzemeler yapılacak asma katın bulunduğu ortama ve işlevine göre farklılık gösterir. Yapılacak Asma Tavan konumlandırılacağı ortamın mimari bütünlüğünü bozmamak adına, bahsi geçen ortamın yapısına ve döşemelerine uygun olarak dizayn edilmelidir.

Günümüzde birçok asma tavan modeli vardır. Bu modellerden en çok tercih edilenleri ise;

  • Kolondan destekli asma kat,
  • Tavandan destek alarak yapılan kat,
  • Kirişten destek alınarak yapılan asma kat, olarak sıralanabilir.

Asma Kat (Ara Kat) Nasıl Kullanılır ve Nelere Dikkat Edilir?

Asma katlar bir alanın üst tarafına yapılan altı boş alanlardır. Çok çeşitli amaçlar için kullanılabilirler. Asma katlar yapılırken etrafı kapatılmaz. Çevresi açık olarak kalır. Ara katların yapılma amacı mevcut alana daha fazla yer kazandırmak ve alanı daha işlevsel hale getirmektir. Asma katlar ile kullanılacak alandan maksimum fayda sağlanır.

Asma Kat Yapılırken Nelere Dikkat Edilir?

Asma katlar mevcut yapının içine inşa edildiği için dikkat edilmesi gereken birkaç önemli husus vardır.

Öncelikle asma katın STATİK HESABININ ve planlarının uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.

STATİK HESAP yapılırken özellikle asma katın hangi amaçla kullanılacağının bilinmesi gerekmektedir.

Yine STATİK HESAP yapılırken yapı türünün özellikleri, mevcut binanın duruma bakılır ve gelen yükün ne kadar olacağı göz önünde tutulmalıdır.

Asma katın kullanımına göre çelik aksamın ve diğer ürünlerin ne şekilde kullanılacağına karar verilir.

Asma kat sayesinde mevut alanı güvenli bir şekilde kullanıp daha fazla verim alabilir ve hem kendiniz hem işiniz için yeni alanlar oluşturabilirsiniz.